Myslím, že to bylo úplně poprvé, kdy jsem dostal možnost testovat doposud oficiálně neohlášený produkt – dva dny před oficiálním oznámením přistál v mé brašně telekonvertor Fujinon XF2X TC WR. Tady jsou mé první dojmy.
S konvertorem jsem fotil jeden den a jednalo se samozřejmě o předprodukční vzorek, protože v tuto chvíli jej v obchodech ještě nenajdete. Vzal jsem jej – jako vždy, když je spěch – do pražské zoo společně s tělem X-Pro2 a objektivem Fujinon XF50-140mm (jeho krátký test s předchozím konvertorem XF1.4X najdete v mém nedávném článku).
Jelikož nešlo o žádný hloubkový test, nemá cenu se příliš rozepisovat. Konvertor je zkrátka konvertor :) Ohniskovou vzdálenost prodlužuje dvojnásobně a stejně tak ubírá i světlo, takže zmíněný objektiv XF50-140mm s ním má ohniskovou vzdálenost 100 až 280 mm a po přepočtu na 36 mm pak úhel záběru odpovídá ohniskům v rozsahu 150 až 420 mm, to vše při konstantní světelnosti 5,6. Oproti svému bráškovi s prodlužovacím faktorem 1,4 je „dvojkový“ konvertor o něco větší, ale i tak je mnohem kompaktnější než jeho protějšky pro zrcadlovky a v brašně vám příliš místa nezabere – průměr je 58 mm, délka 30 mm a váží pouhých 170 g. Musím konstatovat, že v kombinaci se zmíněným objektivem a X-Pro2 jde opravdu o luxusně skladnou a lehoučkou sestavu vážící zhruba 1600 gramů.
Co nás ale bude asi zajímat nejvíc je optická kvalita. Jako vždy jsem nefotil testovací obrazce, ale zvířata. Objektiv XF50-140mm je opticky špičkový, takže pro použití s konvertorem má ty nejlepší předpoklady, na druhou stranu, „dvojkové“ konvertory se už většinou na ostrosti podepisují. Musím konstatovat, že poklesu ostrosti se nevyhnete ani v tomto případě. Na pixel ostrá kresba v jemných strukturách jako srst nebo peří není, jak si můžete prohlédnout na přiložených ukázkách. Při jejich hodnocení berte v potaz, že výřez 1:1 z X-Pro2 odpovídá na běžném monitoru výtisku zhruba velikosti okolo 130×86 cm – při standardním tisku v rozlišení 300 dpi (rozměr výsledné fotografie cca 50×30 cm) vypadají detaily dobře zaostřené fotky stále velmi solidně.
Než se podíváme na ukázky, doplním ještě, že v běžných světelných podmínkách jsem neměl žádné potíže s rychlostí a přesností automatického ostření. Když jsem ale fotil v pavilonech, kde je světla výrazně méně, několikrát jsem zaznamenal „lovení“ autofocusu, které se mi s konvertorem XF1.4X neprojevovalo. V tomto směru ale nechci dělat závěry, protože bylo oznámeno, že kompatibilní objektivy dostanou před uvedením konvertoru do prodeje aktualizaci firmwaru pro zajištění plné kompatibility.
A teď už pojďme na slíbené fotografie. Všechny byly vyfoceny s X-Pro2 a vyvolány v Capture One tak, jak je běžně zpracovávám do finální podoby, tedy včetně doostření atd. Ukázkové fotografie si můžete stáhnout v plném rozlišení pod licencí Creative Commons BY-ND.
Závěrem
Jakkoliv se jedná o předprodukční vzorek, dovolím si krátké resumé z tohoto rychlého testování nového konvertoruje:
- pokud už máte objektiv XF50-140mm a potřebujete delší dosah, je konvertor jasná volba. „Dvojková“ verze je velmi solidní a osobně bych o ní v takové situaci určitě uvažoval. Jestliže vystačíte s kratším prodloužením ohniska, verze XF1.4X je o něco ostřejší a ubere méně světla.
- pokud teleobjektiv nemáte a jsou pro vás důležité rozměry a případně i světelnost objektivu bez konvertoru, rovněž radím nákup XF50-140mm a k němu jeden z konvertorů (nebo případně oba)
- pokud vám nevadí větší rozměry a fotíte často na dlouhá ohniska, šel bych raději rovnou do XF100-400mm
Malá poznámka na závěr: nový konvertor je oficiálně podporován i právě s objektivem XF100-400mm. Byť lze očekávat, že pro běžnou práci už bude světelnost 11 na dlouhém konci značně limitující, určitě bude zajímavé vyzkoušet, jak se tato sestava dosahující po přepočtu 1200 mm bude chovat :)
Objektiv a telekonvertor zapůjčila společnost FUJIFILM Europe GmbH, na jejímž webu najdete též kompletní specifikace konvertoru. Techniku Fujifilm můžete zakoupit například v e-shopu FUJIFOTO.cz.
Poznámka: nepíšu recenze na objednávku a testuji téměř výhradně techniku, která mě samotného zajímá, a to většinou přímo v praxi, nikoliv na dvorku za domem nebo v laboratoři :) Vždy uvádím, kdo případně techniku zapůjčil. Za články, které vycházejí na tomto webu nepobírám žádný honorář ani jinou odměnu, nicméně jsem zapojen do některých provizních systémů a proto zde občas najdete odkazy, které vedou přímo na konkrétní e-shop. Pokud je při nákupech použijete, budu rád, ale rozhodnutí je čistě jen na vás :)
S Fuji fotografuji hlavně kvůli menší váze a větší pohodě při focení, už mě ta těžká brašna s Nikony nebavila. Když byly oznámeny oba konvertory, zajásal jsem, mám totiž skvělou Fuji 2/90 a jediné, co občas chybí, je prodloužení ohniska na 200 mm. Velké zklamání pro mě bylo, že tyto konvertory jsou pouze s použitím se dvěma zoomy. Myslím, že je to škoda, už Nikon držím v podstatě jen kvůli tomu…
Bohužel, je to tak, jak píšete. Problémem je ale nejspíš mechanická konstrukce, kdy by se přední element konvertoru dotkl zadní čočky objektivu. Například u XF56mm to tak rozhodně je a ačkoliv sám XF90mm nemám, podle fotek soudím, že je u ní tentýž problém. Podobná omezení pro použití konvertorů bývají i u jiných výrobců.
S pozdravem
Michal Krause